Poliüretan Uygulamaları

Bursa Isı Yalıtımı

Türkiye verilerine göre ısıtma ve soğutma maliyetleri, ortalama bir evde kullanılan enerjinin yaklaşık yüzde 56’sını oluşturuyor. Kimyanın doğası, poliüretanların zorlu problemleri çözmek için alışılmadık şekillerde kalıplanmasına ve endüstriyel ve tüketici ürünlerini geliştirmeye adapte edilmesine izin verir. Poliüretanlar, bir poliolün molekül başına iki reaktif hidroksil grubu olan bir alkol, bir diizosiyanat veya bir polimerik izosiyanat ile uygun katalizörlerin ve katkı maddelerinin varlığında reaksiyona sokulmasıyla oluşturulur. Poliüretan üretmek için çeşitli dizosiyanatlar ve çok çeşitli polioller kullanılabildiğinden, özel uygulamaların ihtiyaçlarını karşılamak için geniş bir malzeme yelpazesi üretilebilir.

Poliüretan Çeşitleri

Poliüretanlar sertlik ve esnekliklerine göre gruplandırılırlar. Bu özellikler sayesinde farklı sektörlerde, farklı işlevler için kullanılabilirler.

Esnek Poliüretan Köpük

Esnek poliüretan köpük, yatak takımları, mobilyalar, otomotiv iç mekanları, halı döşemeleri ve ambalajları da dahil olmak üzere çeşitli tüketici ve ticari ürünler için yastıklama olarak kullanılır. Esnek köpük hemen hemen her türlü şekil ve sertlikte oluşturulabilir. Hafif, dayanıklı, destekleyici ve konforludur. Esnek poliüretan köpük tüm poliüretan pazarının yaklaşık %30’unu oluşturuyor ve çoğunlukla yalıtım, yatak, mobilya ve otomotiv endüstrisinde kullanılıyor.

Sert Poliüretan Köpük

Sert poliüretan ve poliizosiyanürat köpükler, dünyanın en popüler, enerji tasarruflu ve çok yönlü yalıtımlarından birini oluşturur. Bu köpükler, ticari ve konut özelliklerini daha verimli ve konforlu hale getirirken enerji maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilir. Isıtma ve soğutma için tipik bir evde enerji kullanımının yaklaşık yüzde 56’sını oluşturuyor ve çoğu ev için en büyük enerji harcaması yapıyor. Evlerde ve ticari özelliklerde aynı sıcaklık ve düşük gürültü seviyelerini korumak için inşaatçılar sert poliüretan köpük kullanır. Bu köpükler, çatı ve duvar yalıtımında, yalıtımlı camlarda, kapılarda ve hava bariyeri sızdırmazlık elemanlarında kullanılabilecek etkili yalıtım malzemeleridir.

Kaplamalar, Yapıştırıcılar, Sızdırmazlık Malzemeleri

Kaplamalar, yapıştırıcılar, sızdırmazlık maddeleri ve elastomer pazarında poliüretanların kullanımı, geniş ve büyüyen bir uygulama ve fayda yelpazesi sunar. Poliüretan kaplamalar bir ürünün görünümünü iyileştirebilir ve ömrünü uzatabilir. Poliüretan yapıştırıcılar güçlü yapıştırma avantajları sağlarken, poliüretan sızdırmazlık malzemeleri daha sıkı sızdırmazlık sağlar. Poliüretan elastomerler hemen hemen her formda kalıplanabilir, metalden daha hafiftir, üstün stres geri kazanımı sağlar ve birçok çevresel faktöre karşı dirençli olabilirler.

Termoplastik Poliüretan

Termoplastik poliüretan, sayısız fiziksel özellik kombinasyonu ve işleme uygulaması sunar. Yüksek derecede elastik, esnek ve aşınmaya, darbelere ve hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Termoplastik Poliüretanlar çok çeşitli yöntemlerle renklendirilebilir veya imal edilebilir ve bunların kullanımı bir ürünün genel dayanıklılığını artırabilir.

Termoplastik Poliüretanlar tamamen termoplastik olan bir elastomerdir. Tüm termoplastik elastomerler gibi, TPU da elastiktir ve eriyik halinde işlenebilir. Ek olarak, ekstrüzyon, enjeksiyon, üfleme ve sıkıştırma kalıplama ekipmanı üzerinde işlenebilir. Vakumlu veya çözelti kaplı olabilir ve çok çeşitli üretim metodolojileri için çok uygundur. Bu malzeme, inşaat, otomotiv ve ayakkabı gibi düzinelerce kullanım için uyarlanabilir, oldukça esnek bir malzeme olmasını sağlayan çok sayıda fiziksel özellik kombinasyonu sağlayabilir.

Reaksiyon Enjeksiyon Kalıplama

Otomobil tamponları, elektrikli gövde panelleri ve bilgisayar ve telekomünikasyon ekipmanı muhafazaları, reaksiyon enjeksiyonlu kalıplama kullanılarak poliüretanlarla üretilen parçalardan bazılarıdır. Tasarım esnekliği katan poliüretan işlemi, genellikle kalın ve ince duvarlı parçalar, kapsüllenmiş iç kısımlar ve köpüklü maçalar gibi tipik enjeksiyon kalıplama işlemleri kullanılarak elde edilemeyen parçalar üretir . Yüksek mukavemet ve düşük ağırlığa ek olarak, poliüretan parçaları ısı direnci, ısı yalıtımı, boyutsal stabilite ve yüksek seviyede dinamik özellikler sergileyebilir. Otomotiv, inşaat, cihaz, mobilya ve rekreasyon ve spor malzemeleri REK teknolojisini kullanan pazar ve uygulamalardan birkaçıdır.

Bağlayıcılar

Poliüretan bağlayıcılar, çok sayıda parçacık ve elyaf türünü birbirine yapıştırmak için kullanılır. Başlıca kullanım alanları, dökümhane endüstrisi için ahşap paneller, kauçuk veya elastomerik döşeme yüzeyleri ve kum döküm imalatlarıdır. Poliüretan bağlayıcılar için en yüksek hacimli uygulama imalatındadır. Bu ahşap paneller yapısal kaplama ve döşeme işlemlerinde, üretilen konutlarda, kirişlerde ve kirişlerde ve mağaza panellerinde kullanılır. Yeniden yapılan halı altlığı, üretiminde esnek bir şekilde poliüretan köpük olan hurda köpük parçalarını yapıştırmak için poliüretan bağlayıcılar kullanır.

Su Bazlı Poliüretan Dispersiyonları

Su Bazlı Poliüretan dispersiyonları, birincil solvent olarak su kullanan kaplamalar ve yapıştırıcılardır. Atmosfere yayılabilecek uçucu organik bileşiklerin ve tehlikeli hava kirleticilerinin miktarı konusunda artan federal düzenlemelerle, su bazlı poliüretanlar daha endüstriyel ve ticari uygulamalarda kullanılmaktadır.

Uygulamalar

Poliüretan bazı ürünlerin imalatında da etkin olrak kullanılmaktadır.

Kıyafet

Poliüretanlar ince iplikler halinde üretilebilelirler ve daha hafif ve gerilebilir giysiler yapmak için naylonla birleştirirler. Poliüretanlar, spandeks elyaflara, poliüretan kaplamalara ve termoplastik elastomerlere dönüştürülerek geliştirildi. Günümüzün poliüretan tekniklerindeki ilerlemelerden dolayı, üreticiler giysiler, spor kıyafetleri ve çeşitli aksesuarlar için kullanılan insan yapımı derilerden ve derilerden çok çeşitli poliüretan giysileri üretebilirler.

Aletler

Poliüretanlar, tüketicilerin her gün kullandığı büyük ev aletlerinde önemli bir bileşendir. Büyük cihazlarda poliüretanların en yaygın kullanımı, buzdolabı ve derin dondurucu ısı yalıtım sistemleri için sert köpüklerdir. Sert poliüretan köpük, tüketici buzdolaplarında ve derin dondurucularda gerekli enerji değerlerini karşılamak için kullanılabilecek önemli ve uygun maliyetli bir malzemedir. Sert poliüretan köpüklerin iyi ısı yalıtım özellikleri, ince, kapalı hücreli köpük yapı ve ısı transferine dirençli hücre gazlarının kombinasyonundan kaynaklanmaktadır.

Otomobil

Genelinde poliüretan kullanılır. Araba koltuklarını konforlu hale getiren köpüğün yanı sıra, tamponlar, iç başlık, tavan bölümleri, araç gövdesi, spoiler, kapılar ve pencereler poliüretanlar kullanır. Poliüretan ayrıca üreticilerin sürücü ve yolculara ağırlıklarını azaltarak ve yakıt ekonomisini, konforu, korozyon direncini, yalıtımı ve ses emilimini artırarak önemli ölçüde daha fazla kilometre yapmalarını sağlar.

Yalıtım ve İnşaat

Günümüzde evler, güçlü ancak hafif olan yüksek performanslı malzemeler talep etmektedir; iyi performans gösterir, ancak kolayca kurulur; ve dayanıklı, aynı zamanda çok yönlü. Poliüretan doğal kaynakların korunmasına yardımcı olur ve enerji kullanımını azaltarak çevrenin korunmasına yardımcı olur. Mükemmel ağırlık oranı, yalıtım özellikleri, dayanıklılık ve çok yönlülüğü ile poliüretan, bina ve inşaat uygulamalarında sıkça kullanılır.

Bu çok yönlü malzemelerin hem satın alınabilirliği hem de ev sahiplerine sağladıkları konfor, poliüretan bileşenlerini her yerdeki evlerin bir parçası haline getirmiştir. Evin her yerinde poliüretan kullanılmaktadır. Zeminlerde, esnek köpük dolgu halıyı yastırır. Çatıdaki poliüretan köpük üzerindeki yansıtıcı plastik kaplamalar güneş ışığını sıçrayabilir ve ısıyı uzaklaştırarak evin serin kalmasına yardımcı olurken enerji tüketimini azaltır. Poliüretan yapı malzemeleri yeni evlere ve tadilat projelerine tasarım esnekliği sağlar. Köpük çekirdekli paneller, duvarlar ve çatılar için çok çeşitli renkler ve profiller sunarken, köpük kaplı giriş kapıları ve garaj kapıları farklı yüzeylerde ve tarzlarda mevcuttur.

Kompozit Ahşap

Poliüretanlar, kompozit ahşap gibi modern malzemelerde önemli bir rol oynamaktadır. Poliüretan esaslı bağlayıcılar, kompozit ahşap ürünlerinde, organik malzemeleri oryantasyonlu tutam tahtası, orta yoğunluklu sunta, uzun iplikli kereste, lamine kaplama kereste ve hatta hasır ve yonga levhaya kalıcı olarak yapıştırmak için kullanılır.

Elektronikler

Genellikle köpüklü olmayan poliüretanlar, elektrik ve elektronik endüstrisinde, kırılgan, basınca duyarlı, mikroelektronik bileşenleri, su altı kablolarını ve baskılı devre kartlarını sarmak, yalıtmak ve yalıtmak için sıklıkla kullanılır. Poliüretan çömlekçilik bileşikleri, çeşitli fiziksel, termal ve elektriksel özellikler aralığını karşılamak için geliştiriciler tarafından özel olarak formüle edilir. Olağanüstü solvent, su ve aşırı sıcaklık direncinin yanı sıra mükemmel dielektrik ve yapışkan özellikleri sağlayarak elektroniği koruyabilirler.

Zemin Döşeme

Köpük altlık veya üst kaplama olarak, poliüretanlar her gün yürüdüğümüz katları daha dayanıklı, bakımı daha kolay ve estetik olarak daha zevkli hale getirebilir. Esnek poliüretan köpüğü, evsel veya ticari uygulamalarda halı altlığı olarak kullanmak, halının ömrünü önemli ölçüde artırabilir, görünümünü koruyabilir, ilave konfor ve destek sağlayabilir ve ortam gürültüsünü azaltabilir. Poliüretanlar ayrıca ahşap ve parkeden çimentoya kadar zemin kaplamak için kullanılır. Bu koruyucu kaplama aşınmaya ve solventlere karşı dayanıklıdır ve temizlenmesi ve bakımı kolaydır. Poliüretan kaplama ile yeni bir ahşap, parke veya çimento zemin daha iyi ve daha uzun süre taşınırken, eski bir zemin tekrar yeni görünmek için yenilenebilir.

Mobilyalar

Poliüretan, çoğunlukla esnek köpük formunda, mobilya, yatak takımı ve halı altlığı gibi ev eşyalarında kullanılan en popüler malzemelerden biridir. Döşemeli mobilyalar için yastıklama malzemesi olarak, esnek poliüretan köpük, mobilyanın daha dayanıklı, konforlu ve destekleyici olmasını sağlar. Teknenin devam etmekte olan popülaritesinin bir kısmı, poliüretan malzemelerin önemli bir katkı sağladığı bot teknolojisindeki gelişmeler sayesindedir. Poliüretan epoksi reçineler, su, hava, korozyon ve sürtünmeyi artıran, hidrodinamiği etkileyen ve dayanıklılığı azaltan elementlerden kaynaklanan sızdırmaz tekne gövdelerini kaplar. Günümüzde tekneciler, kısmen esnek poliüretan köpüğü sayesinde, sudaki ev konforunu yaşayabilirler.

Sert poliüretan köpük tekneleri gürültüden ve aşırı sıcaklıklardan izole eder, aşınma ve yırtılma direnci sağlar ve minimum ağırlık eklerken hepsi taşıma kapasitesini arttırır. Termoplastik poliüretan ayrıca denizcilik endüstrisinde kullanım için mükemmeldir. Elastik, dayanıklı ve kolay işlenen bir maddedir, tel ve kablo kaplamaları, motor boruları, tahrik kayışları, hidrolik hortumlar ve contalar ve hatta gemi kalıplaması için çok uygundur.

Tıbbi Ürünler

Poliüretanlar, kateter ve genel amaçlı tüpler, hastane yatakları, cerrahi perdeler, yara örtüleri ve çeşitli enjeksiyonla kalıplanmış cihazlar dahil olmak üzere bir dizi tıbbi uygulamada yaygın olarak kullanılır. En yaygın kullanımları kısa süreli implantlardır. Tıbbi uygulamalarda poliüretan kullanımı daha uygun maliyetli olabilir ve daha uzun ömür ve tokluk sağlar.

Ambalaj

Poliüretan ambalaj köpüğü, taşıma sırasında güvenli bir şekilde yerinde kalması gereken öğeleri benzersiz ve güvenli bir şekilde koruyan daha uygun maliyetli, form sığdırıcı bir yastıklama sağlayabilir. Poliüretan ambalaj, elektronik ve tıbbi teşhis cihazları, narin cam eşyalar ve büyük endüstriyel parçalar gibi birçok öğeyi güvenle korumak ve taşımak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok ambalajlama zorluğu için yerinde çok yönlü bir çözüm olan Poliüretan ambalaj, her bir gönderiyle birlikte özel bir kap sağlayarak zamandan tasarruf sağlayabilir ve daha uygun maliyetli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir