Poliüretan Köpük Fiyatları ve Türleri

Poliüretan sprey köpük fiyatları diğer tüm ürünlerde olduğu gibi kalitesi ve kullanım alanlarına göre değişiklik göstermektedir.

Poliüretan Sprey Köpük fiyatlarını belirleyen faktörlerin başında yoğunluk değeri gelir. Bu değer, bir metreküp malzemenin ağırlığına denktir.

Sert Poliüretan

Yoğunluğu 40 m3/kg Poliüretan

Sert (Yoğun) Poliüretan 

40 m3/kg yoğunluğa sahiptir. Alev iletmez. Oldukça sert bir malzemedir. Zemine uygulanabilir.Çökme yapmaz. Temel perde betonlarında ve şap altı izolasyon uygulamalarında tercih edilir.

nem yalıtım uygulaması

Yoğunluğu 40 m3/kg Poliüretan

Orta Sertlikte Poliüretan

30 ila 35 m3/kg yoğunluktadır. Orta sertlikteki poliüretan daha çok, ters çatı olarak tabir edilen, çatıların iç kısımlarında yapılan yalıtım uygulamalarında kullanılır. Poliüretan köpüğün yapısı haşerelerin yaşamasına müsait değildir. Yanıcılık özelliği azaltılmıştır.

Poliüretan Köpük

Yoğunluğu 10-20 m3/kg Poliüretan

Şişme Hacmi Yüksek, Düşük Yoğunluklu Poliüretan

Bu türde poliüretanlar 10 ila 20 m3/kg yoğunluktadır. Daha çok ses yalıtımında kullanılır. Hücre boşluklarının genişliğinden dolayı yoğunluğunun azdır. Bu tür poliüretan köpükler en uygun fiyatlı olanlardır. Yanıcılık özellikleri diğerlerine göre fazladır.

Poliüretan köpük hangi maddelerden oluşur ve nasıl reaksiyona girer?

Poliüretan Köpük, Poliol ve İzosiyanat (MDI) adı verilen sıvı kimyasal maddelerin reaksiyonu ile elde edilir. Uygulama esnasında, polimerize olmaya başlayan kimyasallar Karbondioksit gazı ve ek olarak HCFC, Pentan gibi hacim arttırıcı maddelerin etkisi ile köpürmeye başlar. Köpürme reaksiyonunun kontrol edilebilmesi, hızlandırılması veya yavaşlatılması için, hücre düzenleyici olarak tabir edilen bazı maddeler de bulunur.

Poliüretan Köpük 

Bileşimde kullanılan kimyasalların yanıcılık özelliğinin azaltılması için alev geciktirici maddeler de ilave edilir. Oluşan köpük maddesi, kapalı, hücresel bir yapıya sahiptir. Hücrelerin içindeki boşluklar ve poliüretanın düşük yoğunluklu yapısı onu mükemmel bir ısı yalıtım malzemesi haline getirir. Poliüretan uzun ömürlüdir. Zemin, çatı, cephe, duvar ve teras izolasyonlarında en çok tercih edilen malzeme haline gelmiştir.

Poliüretan köpük fiyatları